Implanty zębowe są stałym uzupełnieniem brakujących zębów. Rozwiązanie to jest chętnie wybierane przez Pacjentów, którzy cenią komfort użytkowania implantów, ich stabilność (nie musimy obawiać się, że wypadną w nieoczekiwanym momencie) oraz wyjątkową trwałość. Chociaż implanty nie są zagrożone próchnicą, należy dbać o ich higienę, tak jak w przypadku naturalnych zębów. Jak dbać o implanty zębowe na co dzień? Jak myć zęby przy implantach zębowych? Jakich zaleceń lekarskich przestrzegać, aby zachować i zdrowy i piękny uśmiech na długi czas? O tym w poniższym poradniku dla posiadaczy implantów.
Implanty zębowe – trwałe rozwiązanie wymagające odpowiedniej dbałości
Implanty zębowe są odporne na próchnicę i zapalenie miazgi zębowe. Nie ulegają też demineralizacji na skutek działania kwasów. Nie wykazują również nadwrażliwości na zimne i ciepłe pokarmy. Do tego nie wywołują dolegliwości bólowych. Mimo to brak odpowiedniej dbałości o implant zębowy może prowadzić do poważnych komplikacji po zabiegu.
Często Pacjenci zastanawiają się, czy implant zębowy może się zepsuć. Brak odpowiedniej higieny, nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich oraz zaniedbywanie kontroli dentystycznych może doprowadzić do różnych konsekwencji – zniszczenia implantu, a w skrajnych przypadkach nawet jego utraty.
Jak dbać o implanty zębowe? Niezbędna higiena
Chociaż implant zębowy jest sztucznym zamiennikiem korzenia zęba, to nie można po jego wykonaniu rezygnować z właściwej higieny jamy ustnej. Prawdą jest, że w przypadku implantów zębowych nie dojdzie do powstania w nich próchnicy, a przez to do zapalenia miazgi. Jednak należy pamiętać, aby dbać o nie – tak samo, jak o własne zęby, a nawet bardziej. Jak dbać o implanty? Przede wszystkim musimy dokładnie szczotkować implanty zębowe oraz starannie czyścić przestrzenie pomiędzy nimi.
Kluczową rolę w utrzymaniu higieny jamy ustnej przy implantów jest odpowiednie mycie zębów. Jak dbać o implanty zębowe po zrośnięciu z kością? Należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów, nie pomijając przy tym implantów zębowych. Szczotkowanie zębów należy wykonywać dwa razy dziennie, najlepiej jednak myć zęby po każdym posiłku. U posiadaczy implantów zębów sprawdzi się szczoteczka z miękkim włosiem, dzięki której delikatnie oczyścimy każde miejsce przy naszym wszczepionym implancie zęba. Dodatkowo nie można zapomnieć o oczyszczeniu szczelin międzyzębowych nicią dentystyczną lub irygatorem. Warto pamiętać o regularnym płukaniu jamy ustnej płynem antyseptycznym, który pomaga pozbyć się bakterii.
Zalecenia przy implantach – co wolno, a czego nie wolno robić?
Bardzo ważne są pierwsze miesiące (do pół roku) po wszczepieniu implantu zębowego. W tym czasie dochodzi do osteointegracji, czyli połączenia wszczepionego implantu z kością szczęki bądź żuchwy. Jeżeli jednak pojawi się stan zapalny proces wrastania implantu w kość zostanie zakłócony. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń udzielanych przez specjalistę z zakresu implantologii bezpośrednio po zabiegu, przed zdjęciem szwów, jak i po ich zdjęciu.
Jak odpowiednio zadbać o implanty zębowe bezpośrednio po zabiegu? Po zabiegu i przed zdjęciem założonych szwów Pacjent powinien wykonywać okłady z lodu i ograniczyć mówienie. Po każdym posiłku trzeba wypłukać usta przegotowaną letnią wodą, a także kilka razy dziennie płukać jamę ustną płukanką antybakteryjną. Natomiast po zdjęciu szwów (do 6 tygodni) należy delikatnie czyścić okolice wszczepienia implantu.
Czego nie wolno robić posiadaczom implantów? Zarówno bezpośrednio po zabiegu implantacji, jak i po zdjęciu szwów należy:
- zaprzestać palenia papierosów – organizm może odrzucić wszczepiony implant,
- ograniczyć spożycie alkoholu,
- unikać szczotkowania miejsc, w których była przeprowadzana implantacja,
- wstrzymać się od spożywania gorących posiłków i napojów,
- zrezygnować z sauny i solarium,
- ograniczyć wysiłek fizyczny.
Jak dbać o implanty zęba? Ważne również regularne kontrole
Po wykonaniu implantu zębowego niezbędne są też systematyczne kontrole stomatologiczne oraz regularne usuwanie gromadzącego się kamienia nazębnego, który może doprowadzić do pojawienia się stanu zapalnego. Na skutek jego rozwoju może dojść do obniżenia się dziąseł i odsłonienia implantu zębowego, czego konsekwencją może być nawet jego wypadnięcie.
Jak dbać o implant zygomatyczny? Wskazówki dla Pacjentów
Mówiąc o higienie implantów nie możemy zapomnieć także o implantach zygomatycznych. Jak dbać o implant tego rodzaju? Tutaj również konieczna jest odpowiednia i przede wszystkim dokładna higiena jamy ustnej. Istotne jest używanie irygatora, który z dokładnością oczyści przestrzenie międzyzębowe. Bardzo ważne jest również pamiętanie o regularnych wizytach kontrolnych. Raz do roku należy odwiedzić gabinet stomatologiczny, aby lekarz odkręcił pracę protetyczną i ją wyczyścił. Dodatkowo podobnie, jak w przypadku tradycyjnych implantów, musimy czyścić protezę, aby nie osadzał się kamień nazębny. Jeżeli pojawia się sytuacja, w której występuje problem z dziąsłami – jak najszybciej musimy skontaktować się z periodontologiem.
Implanty zębowe – stałe rozwiązanie dla wszystkich Pacjentów
Właściwie dopasowane i odpowiednio pielęgnowane implanty zębowe pozwalają cieszyć się zdrowym i pięknym uzębieniem przez długie lata. W Focus Clinic pracujemy na czterech renomowanych systemach implantologicznych – Straumann®, Nobel Biocare®, Alpha Bio® Noris Medical®. Dzięki nim dopasujemy odpowiednie leczenie, zwracając uwagę na indywidualne potrzeby i warunki medyczne Pacjenta. Dodatkowo dzięki współpracy z firmą MediRaty, oferującą finansowanie ratalne, każdy z Pacjentów może pozwolić sobie na zapewnienie trwałej odbudowy uzębienia, ciesząc się w efekcie zdrowym, pełnym i pięknym uśmiechem.
Dodaj komentarz