Leczenie bezzębia przy zanikach kostnych
Jeszcze kilka lat temu pacjenci, u których nastąpił znaczny zanik kości byli skazani jedynie na noszenie ruchomej protezy dentystycznej. Dzisiaj, w nowoczesnej stomatologii znamy metody, które pozwalają na skuteczną odbudowę brakujących zębów. Zobacz, jak w Focus Clinic leczymy bezzębie nowoczesnymi metodami.
Regeneracja kości
W przypadku długiego braku uzębienia, z czasem, tkanka kostna w szczęce lub żuchwie zaczyna zanikać. By stworzyć odpowiednie warunki do implantacji, tzn. by implant zębowy mógł stabilnie zostać wszczepiony, w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu regeneracji kości. W takim przypadku stosuje się materiał kościozastępczy Bio-Oss oraz Bio-Gide, które skuteczne wspierają właśnie procesy organizmu przebiegające podczas odbudowy kości.
Nowo powstająca kość potrzebuje rusztowania, zachowującego się jak szkielet konstrukcji. Materiał kościozastępczy Bio-Oss, dzięki swojej wysoce porowatej strukturze, doskonale spełnia ten wymóg. Błona Bio-Gide umieszczona jest na powierzchni gojącej się kości i służy jako bariera ochronna, zapobiegająca wrastaniu szybko rosnących tkanek miękkich w przestrzeń, która powinna zostać zajęta wolno narastającą tkanką kostną. Ponadto materiał Bio-Gide wspomaga właściwe gojenie się rany.
Bio-Oss® to bezpieczny, skuteczny i naturalny materiał zastępczy, pochodzący z tkanki kostnej (z kości wołowej). Ze względu na podobieństwo do ludzkiej kości, Bio-Oss® bardzo dobrze sprawdza się w odtwarzaniu nowej kości. W wielu przypadkach, używając Bio-Oss®, eliminujemy potrzebę dodatkowych zabiegów chirurgicznych uzyskiwania własnej kości, jako materiału do przeszczepu.
All-on-4®
Metoda leczenia bezzębia All-on-4® polega na precyzyjnym wszczepieniu pacjentowi w kości żuchwy lub szczęki 4 implantów (lub 6 dla metody All-on-6®). Ten system polecany jest szczególnie pacjentom, którzy cierpią na znaczne zaniki kości, ponieważ eliminuje on konieczność przeszczepu kości. Dzięki temu, że tytanowe implanty wszczepiane są pod odpowiednim nachyleniem, zwiększony zostaje kontakt z kością, a tym samym praca protetyczna zostaje stabilnie zamontowana.
Dodatkowo procedura lecznicza All-on-4® cechuje się krótszym czasem leczenia bezzębia ze względu na natychmiastowe obciążenie, czyli montaż pracy protetycznej, a także jest mniej kosztowna z uwagi na mniejszą złożoność leczenia oraz mniejszą liczbę leczenia.
Podniesienie dna zatoki szczękowej – Sinus Lift
Dno zatoki szczękowej powinno być oddzielone od korzeni zębów kilkunastomilimetrową warstwą kości. Niestety w przypadku nieuzupełnionego brakującego zęba w szczęce, dno zatoki obniża się, dochodzi do sytuacji klinicznej, w której nie ma możliwości przeprowadzenia prawidłowej rekonstrukcji braków zębowych za pomocą implantów.
Wtedy, by wytworzyć odpowiednie warunki dla implantacji stosuje się zabieg Sinus Lift, czyli podniesienie dna zatoki szczękowej.
Polega ona na wprowadzeniu kości autogennej lub biomateriałów w przestrzeń powstałą, między dnem zachyłka zębodołowego zatoki szczękowej, a uniesioną błoną śluzową wyścielającą ten zachyłek.
Po kilku miesiącach wprowadzony materiał przekształci się w pełnowartościową kość pacjenta, a to umożliwi zabieg wprowadzenia tytanowych implantów, czyli stałej odbudowy brakującego zęba.
Dobór leczenia poprzedzony jest zawsze precyzyjną diagnostyką, czyli badaniem tomograficznym, które pozwala lekarzowi, specjaliście implantologii, na ocenę struktury, gęstości kości i warunków do przeprowadzenia zabiegu implantacji.
Dodaj komentarz