Protezy biofunkcyjne zyskują coraz większą popularność wśród zwolenników protez ruchomych, którym zależy na wysokiej funkcjonalności i estetyce. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii zapewniają wyjątkowy komfort, stabilność i stanowią doskonałą imitację naturalnych zębów. Dlatego coraz więcej nowoczesnych klinik, takich jak Focus Clinic, oferuje pacjentom z całkowitym bezzębiem możliwość skorzystania z tego rozwiązania. Dowiedz się, czym jest i ile kosztuje proteza biofunkcyjna.
Czym są protezy biofunkcyjne?
Protezy biofunkcyjne to zaawansowane technologicznie ruchome uzupełnienia protetyczne wykorzystywane przy całkowitym bezzębiu, które naśladują naturalne funkcje zębów oraz harmonijnie współpracują z mięśniami pacjenta w trakcie procesu przeżuwania pokarmu. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej metody, już na etapie wycisku czynnościowego, możliwe jest precyzyjne odwzorowanie anatomicznych warunków jamy ustnej pacjenta, co zapewnia idealne dopasowanie i stabilność protezy. A konstrukcja opierająca się na najwyższej jakości nowoczesnych materiałach wpływa na komfort użytkowania, estetykę uśmiechu oraz trwałość uzupełnienia protetycznego.
Kiedy warto zastosować protezę biofunkcyjną – wskazania
Proteza biofunkcyjna jest rekomendowane pacjentom, którzy utracili wszystkie zęby w wyniku chorób (np. zaawansowanej próchnicy, paradontozy) lub wypadku, ale nie chcą, lub nie mogą, zastosować protez na implantach (np. All-on-4/6). A jednocześnie poszukują rozwiązań lepiej dopasowanych i bardziej komfortowych niż tradycyjne protezy całkowite. Wśród głównych wskazań do zastosowania protez biofunkcyjnych u pacjentów z całkowitym bezzębiem wymienia się m.in.:
- konieczność zapewnienia równomiernej dystrybucji sił wywieranych podczas żucia,
- problemy z klasycznymi protezami całkowitymi, związane np. z ich wyważaniem i brakiem stabilizacji,
- chęć uzyskania wysokiego komfortu użytkowania i zachowania naturalnej funkcji żucia.
Leczenie protetyczne przy wykorzystaniu protez biofunkcyjnych
Leczenie protetyczne jest złożonym procesem, który wymaga ścisłej współpracy pacjenta z protetykiem oraz precyzji technika dentystycznego. W przypadku protez biofunkcyjnych, oprócz samego wykonania i materiału protezy, niezwykle istotny jest sposób rejestracji zwarcia w trakcie pobierania wycisku. Dzięki użyciu tzw. gnatometru i wykonywaniu ruchów funkcjonalnych żuchwy, powstaje wykres obrazujący ustawienia żuchwy względem szczęki. Dokładna analiza wykresu pozwala na określenie rozkładu sił oddziałujących na przyszłą protezę w trakcie żucia i precyzyjne rozplanowanie prawidłowego ustawienia zębów.
Leczenie protetyczne zawsze wiąże się z odpowiednią diagnostyką, wykonywaniem klasycznych wycisków lub skanów (tzw. cyfrowych wycisków, oferowanych m.in. przez Focus Clinic), modeli, przymiarek, korekt i właściwych uzupełnień, dostosowanych do potrzeb i oczekiwań pacjenta, co wpływa na czas realizacji. Niektóre nowoczesne kliniki stomatologiczne, takie jak np. Focus Clinic, oferują pacjentom pełną diagnostykę i leczenie w jednym miejscu oraz posiadają własne pracownie protetyczne, co wpływa na optymalizację czasu i szybszy odbiór gotowej ostatecznej protezy biofunkcyjnej. A własne pracownie protetyczne, jak PerfectLab w Focus Clinic, umożliwiają specjalistom z kliniki kontrolę nad jakością używanych materiałów i wykonywanej pracy.
Zalety protez biofunkcyjnych
Ze względu na korzyści uzyskiwane dzięki zastosowaniu protez biofunkcyjnych, pacjenci coraz chętniej decydują się na ten rodzaj ruchomego uzupełnienia protetycznego. Wśród zalet takiego rozwiązania wyróżnia się m.in.:
- lepsze dopasowanie i stabilność – dzięki zaawansowanym metodom diagnostycznym i indywidualnemu kształtowaniu pobrzeża protezy, osiąga się optymalne przyssanie protez do podłoża protetycznego,
- komfort użytkowania – wysokiej jakości materiały, precyzja, wykonanie i ustawienie zębów zapewniają stabilny układ protez i eliminują ryzyko podrażnień i dyskomfortu w trakcie użytkowania,
- równomierna dystrybucja sił podczas przeżuwania pokarmu – w trakcie jedzenia protezy biofunkcyjne współpracują z mięśniami żucia pacjenta, zapewniając naturalny proces przeżuwania pokarmu i połykania śliny. Odpowiednie ustawienie zębów i rozłożenie sił w trakcie funkcji żucia zapobiega wyważaniu protez,
- estetykę – zastosowanie wysokiej jakości zębów (premium) i nowoczesnych materiałów sprawia, że protezy biofunkcyjne doskonale naśladują detale naturalnych zębów.
Wady protez biofunkcyjnych
Pomimo licznych zalet, protezy biofunkcyjne mają również pewne ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o leczeniu protetycznym. Ich największą wadą jest cena. Zastosowanie nowoczesnych technologii i indywidualnego podejścia do każdego pacjenta wpływa na koszt wykonania uzupełnienia. Należy jednak pamiętać, że chociaż jest on wyższy niż w przypadku tradycyjnych protez zębowych, protezy biofunkcyjne pozwalają uzyskać długotrwały komfort, wysoką estetykę i poprawę funkcjonowania mięśni żucia oraz redukcję ryzyka problemów trawiennych.
Ile kosztuje proteza biofunkcyjna – cena?
Koszt protezy biofunkcyjnej zależy przede wszystkim od konkretnej kliniki, dlatego warto skontaktować się z personelem wybranej placówki lub zajrzeć do cennika na stronie internetowej.
Decyzja o wyborze protezy powinna być podjęta po konsultacji z doświadczonym protetykiem, który dokładnie przeanalizuje warunki w jamie ustnej pacjenta i zaproponuje optymalne rozwiązanie.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące protez biofunkcyjnych.
Jakie są różnice między protezami biofunkcyjnymi a tradycyjnymi?
Protezy biofunkcyjne różnią się od tradycyjnych przede wszystkim materiałami i technologią wykonania. Są bardziej zaawansowane technologicznie, co pozwala na lepsze dopasowanie do jamy ustnej pacjenta oraz zapewnia większy komfort użytkowania. Tradycyjne protezy często nie oferują takiego poziomu stabilności i estetyki.
Czy każdy pacjent może zdecydować się na protezy biofunkcyjne - cena?
Decyzja o zastosowaniu protez biofunkcyjnych powinna być podjęta po konsultacji z dentystą lub protetykiem. Możliwość zależy od warunków anatomicznych w jamie ustnej pacjenta oraz budżetu, ponieważ protezy biofunkcyjne są droższe od tradycyjnych protez całkowitych.
Która proteza (bez implantów) gwarantuje najwyższe do osiągnięcia przyssanie protezy do podłoża?
U pacjentów z całkowitym bezzębiem, którzy nie chcą lub nie mogą zastosować protez na implantach, ale chcieliby uzyskać wysoki komfort i stabilność, rekomendowane są m.in. protezy biofunkcyjne. Tego rodzaju uzupełnienia protetyczne coraz częściej oferują nowoczesne kliniki stomatologiczne w Polsce, takie jak Focus Clinic.
Jak długo trwa proces adaptacji do nowych protez biofunkcyjnych?
Czas adaptacji do nowych protez biofunkcyjnych może się różnić w zależności od pacjenta i zazwyczaj trwa od kilku dni do kilku tygodni.
Ile kosztuje proteza akrylowa biofunkcyjna?
Cena protezy akrylowej biofunkcyjnej zależy przede wszystkim od konkretnej kliniki. Dlatego w celu zapoznania się ze szczegółową ofertą cenową warto zajrzeć do cennika na stronie internetowej wybranej placówki lub skontaktować się z jej personelem.
Czy można naprawić uszkodzoną protezę biofunkcyjną?
W przypadku uszkodzenia protezy biofunkcyjnej możliwa jest jej naprawa, jednak zależy to od rodzaju i zakresu uszkodzenia. Warto skonsultować się z protetykiem, który oceni stan protezy i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.
Co to znaczy proteza biofunkcjonalna?
Proteza biofunkcjonalna to nowoczesne uzupełnienie protetyczne, które precyzyjnie naśladuje naturalne funkcje zębów. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych technologii dostosowuje się do warunków używania przyszłej protezy, zapewniając lepszą stabilność i komfort.
Jakie są najnowocześniejsze protezy zębowe?
Wśród najnowocześniejszych protez zębowych wymienia się przede wszystkim protezy na implantach (stałe All-on-4/6 lub ruchome - overdenture), które zapewniają najwyższą stabilność i komfort porównywalny do posiadania naturalnych zębów. Jednak w przypadku pacjentów, którzy nie mogą wszczepić implantów zębowych, optymalnym rozwiązaniem może być proteza biofunkcyjna, która doskonale odwzorowuje ruchy mięśni i siły działające w jamie ustnej.
Jaka jest najlepsza proteza przy całkowitym bezzębiu w podeszłym wieku?
Pacjenci w podeszłym wieku, podobnie jak pacjenci w innych grupach wiekowych, którzy z określonych przyczyn utracili wszystkie zęby, powinni skonsultować się z doświadczonym stomatologiem. Specjalista z zakresu protetyki może zaproponować optymalne rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Za najlepsze uznaje się protezy na implantach, jednak nie każdy pacjent może z nich skorzystać, dlatego nowoczesne kliniki, takie jak Focus Clinic, oferują pacjentom również inne komfortowe uzupełniania protetyczne, m.in. protezy biofunkcyjne.
Dodaj komentarz